
Akademicka Galeria Fotografii zaprasza na wystawę fotografii Janusza Wlizło i jego podopiecznych zatytułowaną "MASKI pamięci emocji" realizowaną w ramach Ogólnopolskiej Kampanii "Zbliżenie" o uśpionych endorfinach.
ORGANIZATOR WYSTAWY:
Akademicka Galeria Fotografii
przy Instytucie Informatyki
Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, ul. 3 Maja 54
CZAS TRWANIA WYSTAWY:
3-20 grudnia 2018 r.
MIEJSCE:
AGF ul. Sienkiewicza 51, pierwsze piętro.
Wstęp wolny.
Szczególne podziękowania chciałbym złożyć prof. nadzw. dr hab. Tomaszowi Nowakowi z Zakładu Sztuki Instytutu Edukacji UPH w Siedlcach za jego uprzejmość i pomoc, bez której wystawa ta nie byłaby mozliwa.
Marek Pilski
PODSTAWOWE INFORMACJE O WYSTAWIE i KAMPANII
"MASKI pamięci emocji" - to ogólnopolska kampania o relacjach międzypokoleniowych, którą widziało już ponad 12 tysięcy osób w całej Polsce.
Radzyński fotografik Janusz Wlizło wraz ze swoimi młodymi podopiecznymi - piętnastką uczących się fotografii dzieci w wieku 9-14 lat Amelią Domańską, Aleksandrą Gmur, Ingą Górną, Julią Targońską, Mikołajem Królem, Dominiką Matuszewską, Piotrem Mazurem, Klaudią Miszczuk, Kornelią Niebrzegowską, Martyną Ostasiewicz, Moniką Pawliną, Bartłomiejem Rączką, Amelią Szymańską, Klarą Świć i Oliwią Wlizło z Klubu Miłośników Fotografii "Zoomik" w Radzyniu Podlaskim podjęli się rozbudzenia w nas endorfin.
Wystawa niezwykła w przekazie podejmuje próbę uświadomienia, że także między dorosłymi przydało by się więcej pozytywnych wzmocnień. Dzięki temu, że fotografie w 100% zostały zaaranżowane i wykonane przez dzieci, ich przekaz jest szczery i nie da się obok prac przejść obojętnie. Kurator projektu, jednocześnie pomysłodawca i autor opracowań, uzupełnił poruszające zdjęcia przekazem słownym w kontraście do obrazu.
Projekt składa się z 15 prac wydrukowanych w formacie 100x70 cm i 15-tu innych równolegle prezentowanych w bliźniaczej wystawie w internecie i mediach jako zachęta do odwiedzenia wystawy. Prace wydrukowane można oglądać wyłącznie na wystawach.
KURATOR PROJEKTU
Janusz Wlizło - pomysłodawca i autor opracowań prac. Założyciel i prowadzący Klub Miłośników Fotografii „Zoomik”. Radzynianin. Fotografia to jego pasja już od ponad 30 lat. Jego zdjęcia wykorzystywane są na całym świecie. Przez lata był oficjalnym fotoreporterem Polskiego Związku Taekwon-Do i tworzył wizerunek Polskiego Związku Taekwon-Do projektując całą oprawę graficzną ogólnopolskich i międzynarodowych zawodów. Nagradzany i wyróżniany w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych, jego prace wystawiane były na ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach w kraju i za granicą, pasjonat grafik amator, regionalista, laureat plebiscytów, wolontariusz wielu organizacji i projektów charytatywnych. Organizator licznych wystaw, warsztatów i plenerów. Autor radzyńskich kalendarzy z Pałacem Potockich i "żółtej kolekcji" - pocztówek w obwolucie "Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim”.
DOROBEK ZOOMIKÓW 2011-2018
Aż 10 prestiżowych wyróżnień na szczeblu międzynarodowym, 19 nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich, brązowy medal "Za twórczość fotograficzną" Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenie twórców - Warszawa, 70 wyróżnień w postaci kwalifikacji na wystawy pokonkursowe w Polsce, w większości przypadków prace wysyłamy na konkursy otwarte, konkurując z dorosłymi fotografikami, z 36 konkursów w jakich brały udział nasze prace, aż na 28 konkursach wyróżniono lub nagrodzono fotografie Zoomików.
Łącznie już ponad 200 zdjęć Zoomików zyskały do tej pory uznanie jurorów, w tym kilkanaście prac autorów książek. Podczas XVIII edycji Ogólnopolskiej Wystawy Fotografii Dzieci i Młodzieży Białystok 2017 Zoomiki zgarnęły wszystkie 7 nagród głównych i wyróżnienia specjalne w kategorii do 15 lat :) Jedna laureatka XVI Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Dzieci i Młodzieży CZŁOWIEK ŚWIAT PRZYRODA Koszalin 2017 odebrała BRĄZOWY MEDAL "Za twórczość fotograficzną" Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców - Warszawa i w nagrodę uczestniczyła 3 dniowych Ogólnopolskich Spotkaniach z Fotografią nad morzem.
Zorganizowaliśmy już niemal setkę różnych warsztatów i plenerów na miejscu i wyjazdowych, w tym już ponad 30 wyjazdów z udziałem Zoomików (w najaktywniejszych okresach raz, dwa, a czasami nawet i trzy razy w miesiącu). Dzięki przychylności radzyńskich fotografów uczestniczymy także w warsztatach fotografii studyjnej, gdzie powstało wiele cennych prac konkursowych, uczestniczyliśmy wielokrotnie w Kazimierskiej Akademii Fotografii w Kazimierzu Dolnym i Akademii Odkryć Fotograficznych w Lublinie, podczas tych warsztatów zdjęcia "Zoomików" okrzyknięto "hiciorami" i nagradzano gromkimi brawami, zdjęcie Klary Świć zyskało miano Grand Prix wszystkich kilkunastu warsztatów Kazimierskiej Akademii Fotografii. Dwukrotnie uczestniczyliśmy w Międzynarodowym Festiwalu Fotografii Przyrodniczej WIZJE NATURY z Plenerem Fotograficznym w Kampinoskim Parku Narodowym. Nasi laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Dzieci i Młodzieży "Człowiek, Świat, Przyroda" w Koszalinie w ramach nagrody uczestniczyli już kilkakrotnie w Ogólnopolskich Spotkaniach z Fotografią nad morzem oraz laureaci Ogólnopolskiej Wystawy Dzieci i Młodzieży w Białymstoku uczestniczyli w Ogólnopolskim Plenerze Fotograficznym w Biebrzańskim Parku Narodowym.
Prace Zoomików były prezentowane już na kilkudziesięciu wystawach: zbiorowej wystawie na Węgrzech, Słowacji, w Belgii, wielokrotnie w Radzyniu Podlaskim, dwukrotnie w Kocku, w Kazimierzu Dolnym, w Lublinie m.in. podczas NOCY KULTURY i promocji książki "Haiku o Lublinie" oraz w Centrum Kultury, w Sosnowcu, Koszalinie już pięciokrotnie, w Kole, dwukrotnie w Rzeszowie, Radomiu, Warszawie, w Częstochowie, Białymstoku, Katowicach, Rybniku, Raciborzu, Rudzie Śląskiej, Trzydniku Dużym, Warszawie, Żorach, w Słupsku, Lublinie i Jastrzębiu Zdroju - czasami nawet kilkanaście wystaw rocznie. Ponad 30 autorskich wystaw w Polsce.
Po trzech latach pracy zebraliśmy materiał na ogólnopolską kampanię wokół praw dziecka i nawiązujemy współpracę z ogólnopolskimi organizacjami pracującymi na rzecz dzieci. Z tego materiału powstała autorska wystawa zbiorowa „MASKI pamięci emocji”, która w 2016 roku ruszyła w turne po Polsce. Wystawę widziało ponad 12 tysięcy osób !!!
W 2014 roku o swoich pasjach, sukcesach po raz pierwszy opowiadaliśmy w programie na żywo TVP LUBLIN Poranek z panoramą, w 2016 roku ponownie byliśmy zaproszeni do tego programu w TVP Lublin, a 9 maja 2018 r. w Poranku między Wisłą i Bugiem TVP Lublin opowiadaliśmy z Zoomikami o całej ogólnopolskiej kampanii społecznej "Zbliżenie" i o tym jak powstawała wystawa MASKI pamięci emocji.W 2015 roku wydaliśmy 14 stronicowy kalendarz ścienny formatu A3 o Radzyniu Podlaskim z pracami "Zoomików" oraz stojący biurkowy 14 stronicowy kalendarz. W grudniu 2014 roku powstał folder, służący do promocji i rozszerzenia działalności Klubu Miłośników Fotografii Zoomik "Zbliżenie do fotografii". Przy okazji wystawy autorskiej „ZOOMIK Best of The Best” powstał album ze wszystkimi dotąd nagrodzonymi pracami. W przygotowaniu jest obszerny album z najlepszymi pracami Zoomików.
Od 2011 roku wykonaliśmy łącznie już ponad 60 tysięcy zdjęć. Zdjęcia Zoomików wraz z opracowaniami z 6 lat zajmują już ponad 1,7 TB. 19 prac 16 Zoomików zostały wykorzystane w ponad 260 stronicowej książce o Lublinie "Haiku o Lublinie". Zdjęcia Zoomików są publikowane w prasie drukowanej, w mediach internetowych.
Przez zajęcia Klubu Miłośników Fotografii Zoomik przewinęło się już ponad 80 osób, a zaczynaliśmy od 2 zainteresowanych. Obecnie fotografuje ok. 20 aktywnych Zoomików w różnym wieku.
Fotorelacja







Chcesz zaprosić maski do siebie?
Np. do swojego miasta, do galerii, do centrum kultury, domu kultury, do szkoły, do placówki wychowawczej, na wystawę, warsztaty, prelekcje, wywiadówki, spotkania z rodzicami, eventy, festyny?
1 - ZAPROŚ i zareklamuj w mediach.
2 - ZAPREZENTUJ rekomenduj innym.
3 - ODEŚLIJ NA SWÓJ KOSZT do następnej galerii.
Wystarczy spełnić te trzy warunki, ale jeśli chcecie zrobić coś więcej dla kampanii
i tego projektu to zapraszamy do lektury doprecyzowującej współpracę:
Informacje jak zaprosić wystawę "MASKI pamięci emocji"
znajdziesz na fanpage https://www.facebook.com/maskiZOOMIK/
Zainteresowany?
- napisz na fb lub krótką informację sms-em do kuratora projektu Janusza Wlizło - kom. 604 124 722.