WYDZIAŁ NAUK ŚCISŁYCH I PRZYRODNICZYCH

Uniwersytet w Siedlcach

plakat pierwszy dzień wiosny 2018 

Zapraszamy do udziału w „Pierwszym Dniu Wiosny z Wydziałem Nauk Ścisłych”
w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.

W środę 21 marca 2018 Wydział Nauk Ścisłych Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego w Siedlcach, organizuje „Pierwszy Dzień Wiosny – Dzień Wagraowicza”. Jest to spotkanie, które swoim zakresem obejmuje: wysłuchanie krótkiego, interdyscyplinarnego wykładu z zakresu nauk ścisłych, spotkanie ze studentami Wydziału oraz czynny udział w ciekawych i pouczających pokazach doświadczeń w pracowniach instytutów: Chemii, Matematyki i Fizyki oraz Informatyki.

Wszyscy odwiedzający nas otrzymają pamiątkowe „certyfikaty wagarowicza” wezmą udział konkursach, w których będą mogli wygrać ciekawe nagrody.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

Przygotowane zajęcia będą odbywały się, według następującego ramowego planu:


TURA I


8:30 – 9:30 - wykład popularnonaukowy:

  • sala A3: Co w Internecie piszczy? (o podstawach WWW, co to w ogóle jest i jak działa) - dr Waldemar Bartyna,
  • sala A27: "Ciekłe kryształy wczoraj, dziś i jutro" - dr Arkadiusz Rudzki,
9:30 – 10:50 – pokazy laboratoryjne (lista pokazów z opisami, poniżej)


TURA II


10:00 – 11:00 - wykład popularnonaukowy:

  • sala A3: Paleta grafika (o tym, jak pracuje grafik na komputerze, o programach i ich możliwościach) - dr Andrzej Salamończyk, lub Inteligencja wokół nas (o inteligentnych urządzeniach, które nas otaczają) - dr Grzegorz Terlikowski,
  • sala A27: "Jak matematyka kłóci się z intuicją."  Czy 3+3 może równać się 4 i  kiedy nieskończenie wiele to całkiem mało. Na te i podobne pytania odpowiemy na wykładzie. - dr Małgorzata Jastrzębska
11:00 – 12:20 – pokazy laboratoryjne (lista pokazów z opisami, poniżej)


TURA III


11:30 – 12:30 - wykład popularnonaukowy:

  • sala A3: "Geometria wokół nas, czyli co widać w R^2?" Rzecz o: wymiarze przestrzeni, hodowli zwierzątek, matematyce w ..... toalecie, dzieleniu kwadratu na ... kwadraty, coś nie coś o krzywych "egzotycznych". - dr Agnieszka Siłuszyk,
  • sala A27: " Ciekłe kryształy wczoraj, dziś i jutro" - dr Arkadiusz Rudzki,
12:30 – 13:50 – pokazy laboratoryjne (lista pokazów z opisami, poniżej)

Pokazy laboratoryjne:

Chemia

  • Niezwykły świat ciekłych kryształów
    Czym są ciekłe kryształy, jakie jest ich współczesne zastosowanie.
  • Chemia barw oraz Chemia od kuchni.
    Chemiczny kameleon, niebieska butelka, lampa dżina, trąba słonia i inne podstawowe reakcje redoks jakie warto znać. Jak w domu zrobić własną ciecz nieniutonowską, „Turbo żelek” oraz azotowe lody - czyli w jaki sposób chemik szybko gotuje lody.
Informatyka

  • Drukowanie w trój-wymiarze.
    Podczas warsztatów przedstawiony zostanie proces przygotowania i wydruku obiektu na drukarce 3D. Planowane do wydruku modele to logo wydziału i zawieszki z imionami.
  • Inteligentne urządzenia..
    Podczas warsztatów pokazane zostaną sposoby, w jakie można obdarować urządzenia inteligencją. Przykładem będzie niegroźny symulator bomby oraz listwa z diodami.
Matematyka:

  • Magiczna matematyka.
    Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazje poznać tajniki magii w matematyce. Każdy z uczniów będzie miał możliwość stworzenia własnej łamigłówki.
  • Węzły i supły na co dzień.
    Uczestnikom zostaną przedstawione węzły, supły i sploty matematyczne. Każdy uczeń będzie miał możliwość nauczenia się podstawowych splotów.

Gorąco zapraszamy Państwa wraz z uczniami do odwiedzenia Wydziału Nauk Ścisłych UPH w Siedlcach i wzięcia udziału w przygotowanych wykładach i pokazach. Ponadto podczas wizyty w Siedlcach można odwiedzić także: siedleckie muzea (Regionalne i Diecezjalne), Park Wodny Siedlce, Galerię Siedlce (kino Helios, restauracje, sklepy i wiele innych), kino (NoveKino) i teatr (Centrum Kultury i Sztuki, Scena Teatralna Miasta Siedlce).

Dla zorganizowanych grup autokarowych zapewniamy miejsca parkingowe na terenie parkingu Wydziału Nauk Ścisłych.

Jednocześnie prosimy o zgłoszenia telefoniczne lub mailowe wraz z informacją dotyczącą szkoły (nazwa i klasa), ilości osób, wybranej tury spotkania, wyboru wykładu i laboratoriów (wg możliwości) oraz osoby i telefonu kontaktowego. Zgłoszenia będą przyjmowane w Dziekanacie WNŚ do dnia 17.03.2018.

Nr tel.: 25 643 11 66

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.