WYDZIAŁ NAUK ŚCISŁYCH I PRZYRODNICZYCH

Uniwersytet w Siedlcach

Spis treści

"Niekończąca się opowieść..."

To nie była nasza pierwsza wizyta w Szkole Podstawowej nr 11 w Siedlcach. 22 lutego reprezentanci Koła Naukowego Studentów Matematyki GRAF w składzie Paulina Czubaj, Łukasz Cegiełka, Michał Szulawa i Daniel Wadas, poprowadzili warsztaty pt. "Niekończąca się opowieść... - o liczbie PI i polu koła". Podczas zajęć uczniowie obejrzeli przygotowany przez studentów film przedstawiający tę interesującą liczbę, natomiast w części warsztatowej ćwiczyli obiczanie pól i obwodów kół. Oprócz tego studenci zorganizowali dwa konkursy - PI - słowa oraz PI - test.
Śmiechu było co niemiara, a uczniowie wykazali zaangażowanie i dociekliwość.

Poniżej kilka zdjęć z warsztatu:




"Kto zagłodził się na śmierć?"

W poniedziałek, 14 marca, troje reprezentantów Koła Naukowego Studentow Matematyki GRAF - Anna Zabłocka, Martyna Sieczkiewicz i Michał Szulawa - poprowadziło zajęcia warsztatowe w Szkole Podstawowej nr 11 w Siedlcach. Tematem zajęć było: "Kto zagłodził się na śmierć i kto był Panem od wanny? - historie i anegdoty o sławnych matematykach". Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji sylwetek dwóch najsłynniejszych starożytnych matematyków, mianowicie Archimedesa (w nawiazaniu do poprzednich warsztatów w SP11, które dotyczyły liczby PI) i Pitagorasa. Zostali wprowadzone twierdzenie Pitagorasa, a w części warsztatowej uczniowie rozwiązywali zadania z użyciem tego twierdzenia. Za pomocą doświadczenia uczniowie przekonali się o słuszności prawa Archimedesa o sile wyporu. Uczniowie również mogli się wykazać w przygotowanych krzyżówkach i teście wiedzy, a na podstawie wynikow zostały wybrane trzy osoby, które dostały dyplomy za aktywny udzial w zajeciach. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w warsztatach.

Poniżej kilka zdjęć z warsztatu:




"Poszukiwania Złota w Coniewie"

Dnia 16 marca 2016r. członkowie Koła Naukowego Studentów Matematyki GRAF udali się do położonego w odległości 150km od Siedlec malowniczego Coniewa. Tam, w Zespole Szkół, już po raz siódmy miał miejsce Festiwal Nauki i Sztuki. Do tego wyjazdu członkowie Koła szykowali się już od miesięcy. Było warto! Opiekun Koła dr Agnieszka Prusińska oraz studenci w składzie: Paulina Czubaj, Martyna Sieczkiewicz, Anna Zabłocka i Dominik Zgierun poprowadzili zajęcia pod tytułem "W poszukiwaniu złota... - warsztaty matematyczne". Każda tura zajęć rozpoczynała się od filmu autorstwa pana Mirosława Zelenta, który w ramach współpracy udostępnił nam swoje dokonania. Przybliżone zostały w nim takie zagadnienia jak Złoty podział odcinka, Złota liczba oraz oparte na nich zależności w otaczających nas świecie. Następnie uczniowie uzupełniali tzw. "Złoty test" - pytania konkursowe dotyczące filmu. Później rozpoczynała się część praktyczna - uczniowie dzieleni byli przez studentów na małe małe, kilkuosobowe grupy, w których mieli okazję narysować swoją własną Złotą Spiralę w losowo wybranym dziele sztuki, zjawisku czy zwierzęciu - m.in. Mona Lisa, galaktyka spiralna, Panteon oraz ślimak winniczek. Studenci zostali bardzo, bardzo miło przyjęci i czuli się w Coniewie "jak w domu", za co serdecznie dziękują! :)

Zapraszamy do obejrzenia galerii z wyjazdu.




"Zarażamy matematyką" - czwartkowe warsztaty z młodzieżą ze Stoku Lackiego

W dniu 17 marca członkowie Koła Naukowego Studentów Matematyki GRAF poprowadzili warsztaty w Instytucie Matematyki i Fizyki dla gimnazjalistów ze Stoku Lackiego, którzy przybyli wraz z Panią Urszulą Borową-Kotowską i Panią Moniką Wyszomirską. Studenci w składzie: Justyna Góralińska, Michał Błaszczak, Paulina Czubaj, Radosław Stański, Anna Zabłocka, Martyna Sieczkiewicz oraz Dominik Zgierun zaprezentowali warsztaty:
10.00 - 10.45 "W poszukiwaniu złota... - warsztaty matematyczne"
10.45 - 11.30 "Wstęp do teorii gier - turniej gry NIM"

W trakcie pierwszych zajęć uczniowie poznali takie terminy jak Złota Liczba, Złoty podział odcinka czy Ciąg Fibonacciego. Wzieli udział w Złotym Teście Wiedzy, oraz mieli okazję narysować swoją własną Złotą Spiralę w losowo wybranym dziele sztuki, zjawisku czy zwierzęciu - m.in. Mona Lisa, galaktyka spiralna, Panteon oraz ślimak winniczek.

W trakcie kolejnych warsztatów gimnazjaliści zapoznali się z podstawami teorii gier a także rozegrali turniej matematycznej gry NIM - gry stworzonej przez studentkę Paulinę Czubaj.

Drugą część spotkania stanowiły zajęcia warsztatowe "Fizyka wokół nas" prowadzone przez dr Agnieszkę Gil-Świderską (koordynatorkę całego spotkania) z pomocą pani Katarzyny Adamczyk z Zakładu Fizyki i Analizy Numerycznej. Dzięki temu spotkaniu młodzież miała możliwość przekonania się, iż nauki ścisłe nie są trudne, a wręcz przeciwnie - są pasjonujące!

Dziękujemy gimnazjalistom za przyjazd i zapraszamy! :)

Poniżej kilka zdjęć z warszatów.




Nasi studenci podbijają Lublin!

W dniach 12-13 marca 2016r. studenci naszego Wydziału, a zarazem rezprezentanci Kół Naukowych - Paulina Czubaj (matematyka, informatyka), Marcin Kowalczyk (informatyka), Kamil Świątek (informatyka) oraz Bartosz Talma (informatyka), wzięli czynny udział w VIII Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej TYGIEL 2016 "Interdyscyplinarność kluczem do rozwoju". Celem tej konferencji była integracja środowiska naukowego oraz nawiązanie współpracy i inspiracja do tworzenia interdyscyplinarnych zespołów badawczych.

W ramach reprezentacji Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego w Siedlcach studenci wygłosili referaty:
  • Paulina Czubaj: "Analiza progowa modelu matematycznego epidemii zażywania leków".
  • Marcin Kowalczyk: "Projektowanie, tworzenie i konsumowanie API w stylu architektonicznym REST".
  • Kamil Świątek: "Drony - budowa, zastosowanie, przyszłość".
  • Bartosz Talma: "Protokół NMEA - wykorzystanie w praktyce".
Dzięki uczestnictwu w konferencji, studenci mieli możliwość zaprezentowania swojej działalności na zewnątrz Uczelni oraz nawiązania kontaktu z osobami z innych kół i uczelni.