WYDZIAŁ NAUK ŚCISŁYCH I PRZYRODNICZYCH

Uniwersytet w Siedlcach

Pierwszy Dzień Wiosny z WNS
W tym roku wyjątkowo w piątek 20 marca 2015, na Wydziale Nauk Ścisłych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zorganizowany został Dzień Otwarty. Była to już czwarta edycja dnia wagarowicza poprowadzona od hasłem „Pierwszy Dzień Wiosny z Wydziałem Nauk Ścisłych”, oraz wydarzenia towarzyszące, takie jak obserwacja zaćmienia Słońca i konferencja dla nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych - "Nowe, zielone horyzonty w chemii".
Dzień otwarty WNŚ cieszył się ogromnym powodzeniem a uczestniczyło w nim około 1000 osób (uczniowie, przedszkolaki, studenci i mieszkańcy Siedlec). W spotkaniu wzięły udział władze Uczelni: JM Rektor UPH prof. Tamara Zacharuk, Prorektor ds. rozwoju prof. Zbigniew Karczmarzyk oraz Dziekan WNŚ prof. Wiesława Barszczewska.
Wspólnie z członkami Siedleckiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, zaćmienie Słońca na parkingu WNŚ obserwowało poza w/w, około 550 uczniów ze szkół: II LO im. Świętej Królowej Jadwigi, IV Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 "Elektryk" w Siedlcach, uczniowie ZSCKR w Sokołowie Podlaskim, przedszkolaki oraz mieszkańcy Siedlec.



Pierwszy Dzień wiosny z WNŚ, zgromadził około 300 uczniów ze szkół: I LO w Sokołowie Podlaskim (klasy: Ib, If, IIa, IIb i IIe), I LO i Publicznego Gimnazjum nr 1 w Siedlcach, ZS nr 3 w Łukowie (klasa II), ZSZ Nr 1 w Rykach, ZS Nr 2 w Łosicach, ZSP w Węgrowie oraz LO w Łochowie.
Z uwagi na tak liczne przybyłą grupę spotkanie przebiegało w III turach. W każdej z nich odwiedzający nas uczniowie wysłuchali krótkiego, interdyscyplinarnego wykładu z zakresu nauk ścisłych, spotkali się ze studentami, przedstawicielami kierunków Wydziału, wzięli czynny udział w ciekawych i pouczających pokazach doświadczeń w pracowniach instytutów: Chemii, Matematyki, Informatyki oraz obserwacji zaćmienia Słońca. Na pamiątkę udziału w „wagarach” wszystkie uczestniczące klasy otrzymały „certyfikaty wagarowicza” sygnowane przez Panią Dziekan.
Spotkanie rozpoczęło się w Auli 3 Instytutu Informatyki. Studenci Paulina Czubaj (Matematyka), Michał Soszyński (Chemia) oraz Robert Biernat (Informatyka) powitali zgromadzonych gości oraz zaprosili ich do wysłuchania interdyscyplinarnych wykładów.



Pierwszy z wykładów pt. „Pogoda z tostera, czyli o Internecie Rzeczy (Internet of Things).” wygłosił Pan mgr Zbigniew Młynarski z Instytutu Informatyki. Wykład poświęcony był dynamicznie rozwijającemu się IoT. Omówione zostały konkretne rozwiązania: sensory, aktuatory, sieć LAN, Cloud, BigData, oraz umiejętności przydatne w obszarze IoT, które można pozyskać studiując Informatykę: systemy wbudowane, systemy operacyjne, sieci komputerowe, systemy baz danych, tworzenie aplikacji internetowych i mobilnych, systemy rozproszone a także sztuczną inteligencję.
Drugi wykład pt. „Architektura Materii.” wygłosiła Pani dr Barbara Pezler z Instytutu Chemii. Wykład poświęcony był budowie materii i różnorodności związanych z nią właściwości, czyli "jedność w różnorodności". „Być chemikiem, to dla mnie znaczy - patrząc na otaczający świat, np. budowlę, zadawać sobie pytania: co to jest? Z czego się składa? Dlaczego „trzyma się kupy”?
Trzeci wykład pt. „PIerwszy dzień wiosny !!!.” wygłosił Pan dr Marek Siłuszyk z Instytutu Matematyki i Fizyki. Corocznie 14 marca obchodzony jest Światowy Dzień Liczby PI. Liczba PI jest liczbą niewymierną, podajemy ją zawsze z przybliżeniem, nigdy dokładnie! Na wykładzie przedstawione zostały wybrane własności liczby PI, np. zastosowanie PI do kodowania/szyfrowania.



Opiekunowie klas odebrali „certyfikaty wagarowicza” na pamiątkę udziału w spotkaniu.



Następnie studenci: Paulina Czubaj (Matematyka), Michał Soszyński (Chemia) oraz Robert Biernat (Informatyka) opowiedzieli o kierunkach na których studiują, oraz zachęcali do podjęcia studiów na tych kierunkach, następnie zaprosili studentów do odwiedzenia pracowni laboratoryjnych.



Po wykładzie młodzież prowadzona przez studentów WNŚ, ruszyła ścieżką odwiedzając sale laboratoryjne wszystkich kierunków naszego wydziału, tj.: Chemia, Informatyka oraz Matematyka.
Spotkanie w pracowniach Instytutu Informatyki prowadzili: dr Marek Pilski oraz dr Andrzej Salamończyk, oraz studenci informatyki Mateusz Dybciak i Rafał Sawczuk. W ramach prezentacji kierunku Informatyka uczniowie mieli możliwość sterowania robotem mobilnym Pioneer 3-DX. Nasza uczelnia dysponuje dwoma takimi egzemplarzami. Prezentowany model wyposażony był w chwytak do podnoszenia i przenoszenia przedmiotów. Sterowanie robotem odbywało się zdalnie za pomocą laptopa, ale także w trybie demonstracyjnym, unikał on samodzielnie przeszkód za pomocą 8 wbudowanych sonarów. Drugim prezentowanym sprzętem była drukarka 3D, model K8200 do samodzielnego montażu. Podczas Dnia Wagarowicza, drukowała logotypy Wydziału Nauk Ścisłych oraz drobne przedmioty, które potem były rozdawane podczas prezentacji multimedialnej. Najważniejszym oraz najciekawszym zastosowaniem drukarki 3D, jest możliwość przemiany przygotowanych cyfrowych modeli 3D na fizyczne. Dzięki temu możemy tworzyć i testować prototypy urządzeń oraz tworzyć brakujące części, np. dla robota. Ponadto zaprezentowany został robot LEGO MINDSTORMS EV3, którego centralny klocek zawiera procesor ARM9 pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Linux, 64 MB RAM, oraz 16 MB pamięci flash, port USB oraz micro SD, wbudowany głośnik, przyciski i ekran ciekłokrystaliczny, oraz obsługę bluetooth. Omówione zostały metody programowania tego typu robotów a następnie uczniowie mogli samodzielnie przy pomocy smartphona sterować jego ruchem.
Spotkanie było też okazją do zaprezentowania działalności studenckiego koła naukowego Genbit, organizatora konferencji Inżynieria Gier Komputerowych, której XI edycja odbędzie się w dniach 10-12 kwietnia 2015 r.



Jak na tradycję przystało, podczas Pierwszego Dnia Wiosny z Wydziałem Nauk Ścisłych i Dnia Otwartego Uniwersytetu nie zabrakło atrakcyjnych pokazów chemicznych. Odwiedzający nas uczniowie mogli poznać laboratoria Instytutu Chemii, zaczerpnąć informacji od studentów, a przede wszystkim zobaczyć kilka chemicznych sztuczek. Nasi goście dowiedzieli się jak otrzymać węgiel z cukru, jak powstają fajerwerki, jak uwolnić dżina z butelki oraz jak zrobić sztuczną krew lub atrament. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się doświadczenia  z ogniem takie jak zielony płomień znicza olimpijskiego, samozapłon oraz burza w probówce. Aby ochłodzić trochę atmosferę studenci odkryli przed nimi tajemnice suchego lodu oraz ciekłego azotu. Nad zapleczem oraz bezpieczeństwem wszystkich uczestników czuwali pracownicy ICh, a całość koordynowała v-ce dyrektor Instytutu Chemii – dr Danuta Kroczewska.



W trakcie "Pierwszego Dnia Wiosny z Wydziałem Nauk Ścisłych" Studenci z Koła Naukowego Studentów Matematyki (Michał Błaszczak, Łukasz Cegiełka, Michał Kański, Damian Lubkiewicz i Daniel Wadas) poprowadzili w pracowniach komputerowych Instytutu Matematyki i Fizyki zajęcia warsztatowe dla młodzieży. Studenci opowiedzieli młodszym kolegom w dużym skrócie o teorii gier oraz zaprezentowali strategię wygrywającą w przykładowej grze skończonej z pełną informacją. Uczestnicy warsztatów mogli wziąć udział w turnieju i sprawdzić swoje umiejętności w rozgrywce z kolegami lub z komputerem, dzięki programowi napisanemu przez studentkę matematyki, Paulinę Czubaj.



W przygotowaniu Pierwszego Dnia Wiosny z Wydziałem Nauk Ścisłych oraz w prowadzeniu pokazów uczestniczyli pracownicy oraz studenci wszystkich kierunków studiów Wydziału. Cieszy przede wszystkim fakt, że taka forma spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony odwiedzających nas uczniów ale również sprawiała ogromną przyjemność wszystkim zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia.

Równolegle z trwającymi w laboratoriach pokazami w auli Instytutu Chemii trwała adresowana do nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych konferencja popularnonaukowa pod hasłem: „Nowe zielone horyzonty w chemii”, w której wzięło udział około 140 uczestników, uczniów i nauczycieli z Siedlec i okolicznych miejscowości.
Pomysłodawczyni i główna organizatorka konferencji, przewodnicząca o/siedleckiego PTChem, dr hab. inż. Teodozja M. Lipińska powitała wszystkich zebranych a oficjalnego otwarcia konferencji dokonała JM Rektor UPH dr hab. Tamara Zacharuk.
Wykład wprowadzający, zatytułowany „Rola chemii w zrównoważonym rozwoju cywilizacyjnym”, wygłosiła dr hab. inż. Teodozja M. Lipińska, prof. UPH. Następnie zagadnienia dotyczące Elektroniki organicznej w 14 lat po nagrodzie Nobla przybliżył uczestnikom zaproszony gość z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. inż. Adam Proń.
Wykład zatytułowany „Barwy sygnalizacyjno-ochronne w przyrodzie - chemia opalania”, wygłosiła dr Danuta Kroczewska z Instytutu Chemii UPH w Siedlcach, a studentka I roku studiów II stopnia Karolina Wereszczyńska przybliżyła zebranym najnowsze informacje dotyczące antyperspirantów w komunikacie pt. „Skuteczna ochrona czy czynnik rakotwórczy? Prawda i mity o związkach glinu w antyperspirantach”.
Wykład na temat Dodatków do produktów spożywczych - czy stanowią zagrożenie dla zdrowia wygłosił dr Krzysztof Lipiński z Instytutu Chemii PH w Siedlcach.
Po przerwie przeznaczonej na posiłek oraz na oglądanie prezentowanych plakatów odbyły się dodatkowe pokazy eksperymentów chemicznych wykorzystujących promieniowanie mikrofalowe oraz ciekły azot. Mgr Katarzyna Piechocka z Zakładu Chemii Organicznej zaprezentowała zebranym wykorzystanie mikrofal w syntezie chemicznej a także przybliżyła zagadnienia dotyczące właściwości polimerów. Student I roku chemii II stopnia Michał Soszyński poprzez zabawne eksperymenty przybliżył właściwości ciekłego azotu, częstując zebranych przygotowanymi w efektowny sposób lodami.



Foto: M. Baczyński, P. Uziak

Składam serdeczne podziękowania wszystkim studentom i pracownikom WNŚ oraz członkom komisji WNŚ ds. Promocji za pomoc w przygotowaniu i w realizacji „Pierwszego Dnia Wiosny z Wydziałem Nauk Ścisłych”.

dr Mirosław Szaban
Prodziekan WNŚ
ds. Promocji i Rozwoju



Szczególne podziękowania kieruję do pracowników:
mgr Beaty Ciok,
mgr Łukasza Celińskiego-Drozda,
mgr Marka Grzegorczyka,
dr hab. Krzysztofa Iskry,
dr Doroty Kozak-Superson,
dr Danuty Kroczewskiej,
dr Marka Pilskiego
dr Pawła Piszcz,
mgr Elżbiety Pokrywczyńskiej,
dr Agnieszki Prusińskiej,
dr Arkadiusza Rudzkiego,
dr Andrzeja Salamończyka,
dr Marka Siłuszyka,
mgr Sergieja Skoworodkina,
dr Piotra Świtalskiego,
dr Grzegorza Terlikowskiego,


oraz studentów:
Roberta Biernata,
Michała Błaszczaka,
Aleksandry Bober,
Pauliny Borek,
Łukasza Cegiełki,
Weroniki Chodowiec,
Agaty Chraszcz,
Moniki Cieciery,
Pauliny Ciołek,
Łukasza Chromińskiego,
Pauliny Czubaj,
Mateusza Dybciaka,
Mileny Głuchowskiej,
Jarosława Grochowskiego,
Dominika Hurmana,
Doroty Kaczorek,
Michała Kańskiego,
Anny Kisielewskiej,
Dawida Kmieciaka,
Mateusza Kopówki,
Wojciecha Kuszpita,
Damiana Lubkiewicza,
Eweliny Łukasiewicz,
Eryka Nowika,
Damiana Oleksiuka,
Rafała Połaskiego,
Mateusza Saj,
Michała Soszyńskiego,
Marleny Szczepańskiej-Kluczek,
Martyny Świątek,
Kamila Świątka,
Katarzyny Świętulskiej,
Bartosza Talmy,
Pawła Trochimiuka,
Daniela Wadasa,
Aleksandry Wasiewicz,
Karoliny Wereszczyńskiej,
Pawła Wyżywniaka,
Marcina Zalewskiego.