
Dr hab. Marzena Stańska, prof. uczelni i dyrektor Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach, oraz dr Agnieszka Prusińska, jego zastępca, uczestniczyły w I Kongresie POP Science, który odbył się w dniach 5–7 grudnia 2025 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Kongres POP Science to nowe ogólnopolskie wydarzenie poświęcone popularyzacji nauki, organizowane na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego pierwsza edycja towarzyszyła 9. Śląskiemu Festiwalowi Nauki Katowice – jednemu z największych wydarzeń popularyzatorskich w Polsce.
Kongres stanowił pierwszy krok w stronę utworzenia Sieci POP Science – platformy mającej integrować polskie środowisko popularyzatorów nauki, sprzyjać wymianie doświadczeń i dobrych praktyk, opracowywaniu rekomendacji dotyczących działań popularyzacyjnych oraz wzmacnianiu roli nauki w przestrzeni publicznej.
Inauguracja Kongresu symbolicznie rozpoczęła przygotowania do Roku Popularyzacji Nauki 2026, zapowiedzianego przez Panią Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dr Karolinę Zioło-Pużuk, uczestniczącą również w wydarzeniu.
W trakcie sesji, debat i spotkań networkingowych omawiano nowe narzędzia komunikacji, projekty nauki obywatelskiej oraz kierunki zmian mających zwiększyć znaczenie popularyzacji w ewaluacji instytucji naukowych oraz podnieść widoczność nauki w przestrzeni publicznej.

Akademicka Galeria Fotografii zaprasza na wernisaż fotografii Aleksandra Skumsa zatytułowany GAUDEAMUS. Wernisaż odbędzie się 10 grudnia 2025r. o godzinie 17:30 w AGF przy ul. Sienkiewicza 51.
Zapraszamy, wstęp wolny.

W dniu 20 listopada 2025 r. pracownicy Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu w Siedlcach wzięli udział w Dniu Otwartym organizowanym na naszej Uczelni. Wszystkie instytuty funkcjonujące na Wydziale — Instytut Informatyki, Instytut Matematyki, Instytut Nauk Biologicznych oraz Instytut Nauk Chemicznych — przygotowały własne stoiska edukacyjne, przy których wykładowcy, doktoranci i studenci prezentowali ofertę kierunków studiów oraz omawiali możliwości, jakie daje studiowanie na naszym Wydziale.
Odwiedzający mogli uzyskać informacje dotyczące programów kształcenia, działalności kół naukowych, perspektyw zawodowych, a także zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami badawczymi prowadzonymi w naszych zespołach. Pracownicy i studenci chętnie odpowiadali na pytania kandydatów, pomagając im zrozumieć specyfikę studiów ścisłych i przyrodniczych oraz wskazując, jak rozwijać swoje pasje naukowe i technologiczne.
Pracownicy naszego Wydziału przygotowali również warsztaty:
Bardzo dziękuję wszystkim pracownikom, doktorantom i studentom zaangażowanym w przygotowanie tego wydarzenia. Dziękuję również wszystkim gościom, którzy odwiedzili nasze stoiska i zechcieli poznać bliżej ofertę edukacyjną oraz działalność naszego Wydziału.

15 października 2025r. w Akademickiej Galerii Fotografii odbył się wernisaż fotografii Katarzyny Mroczyńskiej zatytułowany Światło i cień pogranicza. Prace można oglądać do połowy listopada b.r..
Światło i cień pogranicza. Rozciągające się wzdłuż granicy z Ukrainą, turystycznie nieco poza utartym szlakiem, Roztocze Wschodnie, może oczarować zarówno miłośników przyrody jak i architektury. Przez wieki przebiegały tędy ważne podziały: państwowe, religijne, kulturowe i etniczne. Wielokulturowy i wieloreligijny charakterze dawnego Roztocza można zobaczyć w świątyniach różnych wyznań, w pobliżu których często znajdziemy cmentarze, dzwonnice czy resztki kamiennych murów obronnych. Ci milczący świadkowie przeszłości do dziś przypominają nam, że jeszcze nie tak dawno żyli tu obok siebie Polacy, Ukraińcy oraz Żydzi.
Katarzyna Mroczyńska. Fotografia towarzyszyła mi od dawna, ale aktywnie zaczęłam się nią zajmować się dopiero kilka lat temu. Chętnie wyruszam na plenery w bliższej i dalszej okolicy, żeby obserwować i zamykać w kadrze krajobrazy, przyrodę, architekturę i postacie ludzkie. Moje zdjęcie prezentowane były m.in. na wystawach zbiorowych siedleckiej Grupy Twórczej Fotogram, na festiwalach fotografii przyrodniczej Zbliżenia – Niezwykłe Spotkania Fotograficzne i na wystawie indywidualnej w Akademickiej Galerii Fotografii im. Stefana Skulimowskiego.