WYDZIAŁ NAUK ŚCISŁYCH I PRZYRODNICZYCH

Uniwersytet w Siedlcach

Młodzi naukowcy i pracownicy transferu technologii już niebawem będą uczyć się zasad komercjalizacji wyników badań od największych, światowych liderów innowacji. Dzięki uczestnictwu w programie młodzi, zdolni naukowcy mają szansę nie tylko na rozwój i realizację własnych innowacyjnych projektów, ale przede wszystkim na wniesienie nowej jakości do polskiej nauki. Inspirują i, w oparciu o zdobyte w najlepszych światowych uczelniach doświadczenia, pokazują innym jak można skutecznie łączyć świat nauki i biznesu.


Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłasza nabór do trzeciej już edycji programu stażowo-szkoleniowego „Top 500 Innovators Science – Management – Commercialization”.

W ubiegłym roku w ramach rządowego programu Top 500 przedsiębiorczości na jednych z najlepszych uczelni na świecie – Stanford University i University of California, Berkeley – uczyło się 80 młodych naukowców i pracowników centrów transferu technologii.   Ich pobyt obejmował nie tylko dwumiesięczne staże na uczelniach, ale także spotkania z praktykami pracującymi nad innowacyjnymi projektami w takich firmach jak: Intel, Cisco, Genentech, IBM, Google, NASA, Mozilla i Autodesk. W trakcie warsztatów, seminariów i wykładów prowadzonych przez światowej klasy ekspertów z doświadczeniem w sektorach nauki i biznesu uczestnicy programu poznawali zasady myślenia projektowego, kultury prototypowania, ewaluacji technologii, własności intelektualnej, pozyskiwaniu finansowania zewnętrznego i komercjalizacji wyników badań.

– Dzięki uczestnictwu w programie młodzi, zdolni naukowcy mają szansę nie tylko na rozwój i realizację własnych innowacyjnych projektów, ale przede wszystkim na wniesienie nowej jakości do polskiej nauki. Inspirują i, w oparciu o zdobyte w najlepszych światowych uczelniach doświadczenia, pokazują innym jak można skutecznie łączyć świat nauki i biznesu – podkreśla prof. Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na pierwsze efekty realizacji programu nie trzeba było długo czekać. Już w marcu 2012 roku ruszyła inicjatywa Boomerang,  czyli seria ogólnopolskich spotkań z ludźmi nauki i biznesu  transmitowanych online. 16 stycznia br. absolwenci dotychczasowych edycji powołali Stowarzyszenie TOP 500 Innovators, Część uczestników programu z powodzeniem rozwija już swoje start-upy oraz spółki typu spin-out.

W ramach III edycji Top 500 w dwumiesięcznym programie stażowo-szkoleniowym w najlepszych światowych uczelniach wiosną oraz zimą tego roku udział weźmie 160. uczestników programu.

Chętni do uczestnictwa w programie dokumenty aplikacyjne mogą przesyłać do 5 lutego. Wyniki rekrutacji zostaną opublikowane na początku marca.

Informacja o programie i formularz rekrutacyjny znajduje się na stronie:
http://www.nauka.gov.pl/ministerstwo/aktualnosci/aktualnosci/artykul/rusza-kolejna-edycja-top-500-innovators/